niedziela, 13 marca 2016

22)Artysta :Joakim Broden

Joakin Broden :

1) Urodzony w 1980 roku w Falum (Szewcja) , szwedzki muzyk zespołu Sabaton , który wraz z zespołem był wielokrotnie nominowany do szwedzkiej nagrody Grammis . 



2) Zespół : Grupa powstała w 1999 roku. Jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego część zbroi osłaniającą stopę. W swoich tekstach inspirują się głównie tematyką historyczną, szczególnie konfliktom wojennym i bitwom.


Kontrakt płytowy udało się jednak podpisać i nakładem Black Lodge Records w 2005 roku do sklepów trafił album „Primo Victoria”. Spośród 9 utworów, które znalazły się na tej płycie większość poświęconych jest tematyce wojennej, w tym: operacjom „Overlord” i „Pustynna Burza”, wojnom w Wietnamie i Iraku, bitwom o Atlantyk i Stalingrad.

 28 lipca 2006 został wydany drugi album grupy pt. Attero Dominatus. Płyta była promowana podczas siedmiotygodniowej europejskiej trasy koncertowej wraz z Edguy i DragonForce. Ponadto do utworów „Attero Dominatus” i „Metal Crüe” zostały zrealizowane teledyski. Natomiast utwór „Angels Calling” mówi o bezcelowych ofiarach samobójczych ataków na okopy podczas I wojny światowej. 16 marca 2007 roku ukazał się trzeci album zespołu pt. Metalizer

 Kolejny album Szwedów, zatytułowany „The Art of War” trafił do sklepów w maju 2008 r. Tytuł płyty zainspirowany jest chińskimi traktatami o zasadach wojennej taktyki i strategii. Płytę promował singiel „Cliffs of Gallipoli”, zawierający utwór tytułowy oraz „Ghost Division”. Tym razem, wśród metalowych hymnów poświęconych m.in. bitwom I i II Wojny Światowej znalazło się również nagranie „40:1”, którego tekst opisuje heroiczną walkę polskich obrońców Wizny w 1939 r. Płyta spotkała się z bardzo gorącym przyjęciem fanów heavy metalu, a dzięki tematowi bliskiemu Polakom, o zespole zrobiło się głośno również w naszym kraju.

Więcej o albumach tutaj : http://sabaton.pl/newsy/10-tworczosc/cd/13-dyskografia-cd.html




 2) Wypowiedzi i ciekawostki :


Powiedziałeś o supportowaniu Iron Maiden. Zwykle ich supportami są niezbyt znane kapele. Sabaton za to ma już ugruntowaną pozycję na rynku muzycznym. Jak to się zaczęło?
Pierwszy raz graliśmy z nimi, przy okazji ich koncertu w Gotheborgu. Ktoś zarekomendował Sabaton ich agencji bookingowej. To było dość ciekawe, bo my byliśmy w innej agencji, a zwykle działa się w obrębie jednej stajni. Ale oni chcieli support, który jest dobrze znany w Szwecji, który dobrze rozgrzeje publiczność i nie schrzani niczego. Podobnie stało się potem w Niemczech. Ponieważ supportowaliśmy wcześniej Judas Priest, bookerzy wiedzieli, czego się po nas spodziewać. Zdaje się że mieliśmy niezłą reputację. Potem dostaliśmy od Maiden kolejne propozycje, by zagrać z nimi w Finlandii i Rosji. Jestem bardzo dumny z tych koncertów. Pokazały, że po prostu robimy swoje, nie pozujemy na gwiazdy rocka, nie demolujemy przebieralni, tylko chcemy przyjechać i dobrze wykonać swoje zadanie. Dzięki temu nastawieniu, nie zagraliśmy jednego czy dwóch koncertów jako support Iron Maiden, ale mamy wiele propozycji.

MS: Staliście się w Polsce bardzo popularni przede wszystkim za sprawą dwóch piosenek stricte odnoszących się do historii naszego kraju. Wielu waszych fanów, a nawet dziennikarzy określa was, chyba trochę przesadnie, mianem zespołu opiewającego historię Polski. Jak się do tego odnosisz?
JB: Mamy oczywiście świadomość tego, że o naszym sukcesie w Polsce w głównej mierze zadecydowały utwory najpierw "40:1", a teraz "Uprising". Bez nich nie bylibyśmy tu chyba aż tak bardzo popularni, choć najprawdopodobniej i tak byśmy tu grali, tyle, że dla dużo mniejszej publiczności. Pamiętam koncert w Warszawie w 2007 r. - wtedy zjawiło się może 300 osób. Teraz na nasze koncerty przychodzi kilka tysięcy ludzi. Rzeczywiście, warstwa tekstowa tych piosenek ma dla Polaków ogromne znaczenie. Wynika to chyba z waszego zainteresowania historią i z patriotyzmu. Dla przykładu, w samej tylko Warszawie jest więcej grup rekonstrukcji historycznej niż w całej Skandynawii. Natomiast my sami interesujemy się historią w ogóle, nasze teksty odnoszą się do wydarzeń dotyczących różnych narodów. Ale jesteśmy dumni z tego, że podjęliśmy również tematy Bitwy pod Wizną i Powstania Warszawskiego, o których ludzie na świecie niewiele wiedzą.

MS: W wideoklipie do "Uprising" nakręconym przez Jacka Raginisa występuje kilku aktorów: Peter Stormare, Mateusz Damięcki, Monika Buchowiec, a także gen. Waldemar Skrzypczak. Czyj to był pomysł, aby zaprosić właśnie ich do współpracy?
JB: O Peterze Stormare sami pomyśleliśmy, choć początkowo wydawało się nam to trochę nierealne, by zgodził się on wystąpić w tym klipie. Natomiast o doborze polskich aktorów, a także całej ekipy i miejsca, decydował Jacek. Powstanie tego teledysku to też osobna historia - mieliśmy nakręcić go dużo wcześniej, w kwietniu, ale wtedy doszło do tragedii, w której zginął Lech Kaczyński. W Polsce ogłoszono tydzień żałoby narodowej i nie chcieliśmy wtedy kręcić. Z kolei tydzień później chmura pyłów sparaliżowała ruch lotniczy w Europie i znów musieliśmy poprzesuwać terminy. Jacek Raginis miał nie lada zadanie, musiał zgrać nową ekipę, zmienić lokalizację, wszystko w bardzo krótkim czasie.


MS: A jak twoim zdaniem rozwinęliście się muzycznie na przestrzeni 11 lat istnienia zespołu? I czy nowy album nazwałbyś progresem w stosunku do poprzednich?
JB: Myślę, że najbardziej rozwinęliśmy nasze umiejętności zaraz na początku, w czasie tych 5 lat oczekiwania na wydanie debiutanckiej płyty. Później, kiedy zaczęliśmy występować, doskonaliliśmy te umiejętności na koncertach. Nie powiem, że mamy w zespole super muzyków, żaden z nas nie jest wirtuozem swojego instrumentu. Jesteśmy tylko na tyle dobrzy, by zagrać to, co napiszemy (śmiech). Jeśli chodzi o kompozycje, to staramy się zawierać w nich coraz więcej elementów muzyki klasycznej. Na dwóch ostatnich płytach, oprócz gitar czy klawiszy, pojawiły się pianina, instrumenty smyczkowe, a także chóry kościelne. Nasza muzyka staje się bardziej orkiestrowa. Myślę, że będziemy kontynuować takie lekkie eksperymentowanie, dodawać coraz to nowe instrumenty.


MS: Interesujesz się czymś jeszcze oprócz historii?


JB: Zaskoczę cię, interesuje mnie też nauka, a szczególnie fizyka i astronomia. Wiem, to taki przeciwny biegun, ale naprawdę mnie to kręci. Czytam wiele naukowych wydawnictw, np. "Scientific American". Kiedyś interesował mnie również sport, byłem całkiem dobry w pływaniu i występowałem nawet w młodzieżowej kadrze narodowej. Dziś już niestety nie mam tak dobrej formy.


Joakim o piosence 40:1  - "To polscy fani pomogli nam przetłumaczyć słowa utworu na wasz język. Joakim czytał bardzo wiele o polskiej historii i zaimponowało mu to, czego się dowiedział" - wyjaśniał w rozmowie z "Rzeczpospolitą" menedżer zespołu Hans Friberg.


Link do piosenki : https://www.youtube.com/watch?v=EurEDjRQv1w

Fragmenty wywiadu ze strony cgm : 

1) Śpiewamy o wydarzeniach historycznych z różnych krajów. Byliśmy nie raz w Ameryce. Ale tam ludzie mają gdzieś to, co stało się pół wieku temu. Z kolei w Brazylii, o której śpiewaliśmy na płycie "Heroes", uwielbiali nas za to. Tak długo jak są tacy, którzy lubią tematykę naszych piosenek, których interesuje to, o czym śpiewamy, tak długo będziemy to robić. Zwłaszcza w odniesieniu do Polski, ponieważ, jak powiedziałem, zdajemy sobie sprawę z tego, że tutaj jest duża świadomość historii. Każdy wie, co to było powstanie warszawskie. Każdy wie, że najpierw napadli was Niemcy, a potem Rosjanie narzucili wam komunizm. I chcemy to podkreślać przez nasze piosenki. To wstyd, że świat nie zdaje sobie sprawy z tego, co się u was działo. Powstanie warszawskie było jedną z ważniejszych bitew drugiej wojny światowej. Źle się dzieje, że poza Polską tego nie wiedzą. Aczkolwiek chcę podkreślić, że nie śpiewamy tylko dla Polaków. Chcemy, aby nasz przekaz miał wymiar ogólnoświatowy. Jeśli zaś chodzi o polskich fanów, chyba każdy, z którym się spotkaliśmy, był dla nas bardzo miły.

2) Dla mnie polska kuchnia jest dość naturalna. Moja mama pochodzi z Czech. Są niemałe podobieństwa między kuchnią polską i czeską. Gdy jadam w Polsce, nierzadko przypomina mi się to, co gotowała dla mnie mama. Zupa cebulowa, pierogi, wiele dań z ziemniakami i burakami. Lubię takie jedzenie. Jasne, wiem, że to nie jest najzdrowsza dieta na świecie (śmiech). Na szczęście na scenie spalam bardzo wiele kalorii.

3) Na płycie "Heroes" śpiewamy o żołnierzach z Brazylijskiego Korpusu Ekspedycyjnego, który walczył we Włoszech podczas drugiej wojny światowej. Wyobraź sobie, że w Brazylii spotkaliśmy jednego z nich, dziś 93-letniego pana. Przyjechał na nasz koncert do Rio, a musiał jechać aż trzy godziny. Pamiętam to doskonale, bo zdarzyło się kilka miesięcy temu. Spotkaliśmy się za kulisami przed występem. Chwilę porozmawialiśmy. W pewnym momencie on mówi: "Dobra, muszę iść przygotować się do waszego koncertu". Szczęki nam opadły. Pytamy się go: "Masz 93 lata, naprawdę chcesz zostać na koncercie metalowym?! Będzie na nim sporo zwariowanych brazylijskich fanów". A facet zaserwował nam odpowiedź, która zwaliła nas z nóg: "Cóż, skoro dałem radę nazistom, dam też radę paru metalowcom" (śmiech).

4) Wierzysz w to, że kiedyś nastanie świat bez wojen?

Cóż… Raczej nie. Wiem, że to, co powiem zabrzmi dziwnie, ale gdyby nie przemysł pracujący na potrzeby wojny, nie byłoby wielu wynalazków, a na pewno nie pojawiłyby się tak szybko. Choćby silniki odrzutowe. Rakiety kosmiczne, do których pojawienia się przyczyniła się znacząco zimna wojna. Prawda, przemysł wojenny doprowadził do śmierci milionów ludzi. Z drugiej strony, technologie powstałe na potrzeby wojny wykorzystuje się również w sposób pokojowy.





 Linki : 

http://muzyka.dlastudenta.pl/zespol/Sabaton/biografia,982.html
 https://pl.wikipedia.org/wiki/Joakim_Brod%C3%A9n
http://www.rmf.fm/muzyka/biografia,6036,Sabaton.html
 https://pl.wikipedia.org/wiki/Sabaton
http://www.sabaton.pl/zespol/wywiady/403-wrzesien-2013-joakim-broden-wywiad-dla-metalfan-nl.html
http://www.rockmagazyn.pl/wywiad/115,sabaton-joakim-broden-w-przyszlosci-odejdziemy-troche-od-tematyki-wojen.htm
http://www.gazetalubuska.pl/przystanek-woodstock/aktualnosci/art/7935714,sabaton-na-woodstocku-nigdy-tego-nie-zapomnimy-wideo,id,t.html
http://muzyka.onet.pl/metal/sabaton-o-bohaterstwie-polskich-zolnierzy/3xm3k
http://www.cgm.pl/aktualnosci,38941,sabaton_to_wstyd_ze_swiat_nie_zdaje_sobie_sprawy_z_tego_co_sie_u_was_dzialo,news.html













Brak komentarzy:

Prześlij komentarz