sobota, 5 marca 2016

20) Gatunki - Muzyka Gotycka

Muzyka Gotycka : 

1) Wstęp :
Nie ma dokładnego określenia o muzyce gotyckiej jednak styl , który zapoczątkował tą muzykę jest punk rock z ,którego wywodzi się rock gotycki .


W muzyce gotyckiej przewija się wiele przeróżnych stylów muzycznych takich jak Rock , Metal ,  cold/dark wave , post punk , neofolk , rock progresywny , noise, industrial czy Doom Metal .


 
 Po raz pierwszy terminu rock gotycki użyto w stosunku do zespołu Procol Harum, którego muzyka nosiła wyraźne wpływy muzyki dawnej. Jednakże za prekursorów właściwego rocka gotyckiego uważa się zespoły The Sisters of Mercy, UK Decay, Siouxsie and the Banshees, Alien Sex Fiend, Flesh for Lulu, oraz The Cure.

Innym Słynnym prekursorem muzyki gotyckiej był oczywiście zespół Bauhaus, którego utwór „Bela Lugosi’s Dead” (1979 r.), poprzez kompilację ponurej muzycznej atmosfery, niskiego głosu wokalisty i mrocznego tekstu, wszedł do historii jako wyznacznik cech charakterystycznych dla muzyki gotyckiej.
 
Muzyka ta przez lata osiemdziesiąte zaczęła gwałtowanie się rozwijać, ewoluując w dwóch kierunkach.
Pierwszy z nich rezygnował z gitar i perkusji na rzecz elektronicznych, industrialnych dźwięków. Muzyka ta opierała się w dużej mierze na brzmieniu syntezatorów. W ten sposób powstał styl muzyczny nazywany dark wave.
Drugim kierunkiem natomiast było połączenie mrocznego, gotyckiego klimatu z ciężkim, heavymetalowym brzmieniem, wzorowanym na twórczości takich zespołów jak Black Sabbath czy Metallica. Muzyka ta, początkowo nazwana doom metalem, z czasem ewoluowała w szereg nowych stylów muzycznych (m.in. folk metal, melodic metal, brzmienia symfoniczne). Właśnie wtedy też narodziło się pojęcie gothic metalu, który był lżejszą odmianą doom metalu, głównie za sprawą dopełniających wokali żeńskich oraz instrumentów klawiszowych.

2) Cechy po , których poznamy , że słuchamy zespół nawiązujący do muzyki gotyckiej:

- molowa tonacja 
- sięganie do muzyki operowej 
-depresyjny klimat 
-pompatyczny śpiew
-teksty o treści egzystencjalnej, często nawiązującymi do legend, mitologii germańskiej i słowiańskiej, powieści i filmów grozy oraz snów , marzeń , okultyzmu czy magii
- smutny oraz melancholijny nastrój utworów
-mroczny klimat 



3) Albumy w klimacie muzyki rockowej :


1) The Cure - Pornografy 1982



        
   2) Fields Of The Nephilim - Elizium 1990



 
3) Dead Can Dance -Within the Realm of a Dying Sun - 1987

            

4) Sisters of Mercy -First and Last and Always 1985

 
5) Lacrimosa - Elodia 1999


             6) Paradise Lost - Draconian Times 1995
       


7) Diary of Dreams - Freak Perfume




                                  8) Moonspell - WolfHeart  1995


9) Faith and the Muse - Annwyn, Beneath the Waves



                                    10) Children - Mission 1988






4) Inne informacje :

Deathrock
Równolegle, aczkolwiek całkiem niezależnie od sceny brytyjskiej, rock gotycki rozwijał się w Stanach Zjednoczonych. Tam również powstała scena wywodząca się z ruchu punk, która przypominała europejską szkołe gotyku. W USA stosowano jednak inną terminologię określając muzykę gotycką mianem "deathrocka". Jego głównymi przedstawicielami byli m.in.  Christian Death i Kommunity FK. Wypada podkreślić, że w USA do sceny deathrockowej zaliczano także wykonawców grających czystego punka. Związek punka i rocka gotyckiego w USA był zatem nawet bardziej widoczny, niż w Europie. Obie sceny w wielu punktach po prostu się zazębiały. Od samej muzyki (często będącej po prostu regularną muzyką punkową) ważniejsza była sama otoczka. By zostać zaliczonym w poczet wykonawców należących do sceny gotyckiej wystarczyło, że ktoś używał w swoim image'u gadżetów znanych z filmów grozy i horroru. Muzyka klimatycznie nie musiała wiele różnić sie od dokonań kolegów ze sceny hc/punk.


5) Subkultura i ciekawostki

Początki subkultury gotyckiej to przełom lat 70. i 80. XX wieku. Jednym z czynników, które spowodowały jej rozwój to specyficzna muzyka – folk rock, muzyka industrialna, death rock, a później także gothic rock.

Cechy : 

- wewnątrz niejednorodna 

-  czarny strój nawiązujący do stylistyki XIX wiecznej , dla kobiet  czarne  suknie , woalki , występują też nowoczesne stylizacje 

- czarny , blady makijaż

- wysokie skórzane buty

- zainteresowanie okultyzmem , wampiryzmem

- skłonność do refleksji, fascynacja literaturą gotycką , sztuką

- zainteresowanie mitologia słowiańską i nordycką 

- nawiązania do epoki romantycznej 

 + ciekawostki

Pierwotnych korzeni nurtu gotyckiego należy doszukiwać się w II połowie XVIII w., kiedy to Anglik, Horacy Walpole napisał swój słynny "Zamek w Otranto", powieść będąca pierwszym „dzieckiem” gotyckiej literatury grozy, zapoczątkowująca ruch zwany gotycyzmem. Wielbicieli talentu Walpole’ a nazywało się „gotami”, również z racji na ich ciemne stroje. Z pewnością łatwo zauważyć, że od samego początku, słowa „gotyk”, czy „gotycki” miały wieloznaczne konotacje, silnie związane z literaturą. Powieści gotyckie, popularyzowane na przełomie XVIII i XIX wieku są kwintesencją klasycznego pojmowania subkultury gotyckiej – groza, cmentarze, ruiny, wątki wampiryczne, romantyzm i melodramatyzm tworzyły nastój pożądany przez wielbiciela gotyku.



 W Polsce  kod koniec lat 80. rock gotycki popularyzował zespół Closterkeller  i od tego momentu „rozkręcił” się przemysł koncertowy i zjawisko subkultury gotyckiej w pełnej okazałości.


 Opisując gotów, ciężko nie wspomnieć o przepychu - ideowym, czy wizualnym, jaki starają się sobą reprezentować. Elementem definiującym przedstawiciela subkultury gotyckiej jest wizualność. Mimo wielu odmian, podziałów i odmiennych stylów pojawiających się wśród gotów, zawsze wspólnym mianownikiem jest czerń. Czerń ubrań i makijażu, a także dodatków, nierzadko również pojawia się w wystroju domu czy pokoju. Zaryzykuję nawet twierdzenie, że nawet "czerń myśli", owa arystotelesowska „zgodność myśli z rzeczą” (czarne ubranie odpowiada ideologii). W naszej kulturze czerń jest kolorem żałoby .W kulturach pierwotnych była kojarzona z ukrywaniem się i ciemnością. Słowo ‘melas’, które w języku greckim oznacza kolor czarny, w innych językach miało negatywne konotacje : zniszczenie, posępność, smutek, truciznę.

U Homera kolor czarny jest tożsamy ze śmiercią.



 Linki : 
  
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rock_gotycki
 https://pl.wikipedia.org/wiki/Gothic_metal
http://www.przekleci.pl/inne.php?content=enc&id_a=114
 http://eszkola.pl/wos/goci-subkultura-gotycka-7127.html
 http://stacjakultura.pl/1,3,933,Subkultura_gotycka_w_ujeciu_klasycznym,artykul.html











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz